Seuraavat Voipaalan Taide & taito -joulumarkkinat pidetään 9.12.2023
Reittihaku, pyöräilyvinkit ja bussiyhteydet löydät Yhteystieto-sivuiltamme. Pysäköinninohjaajat ohjaavat autot pysäköintialueelle, mutta pyydämme asiakkaita mahdollisuuksien mukaan saapumaan kimppakyydeillä, pyörillä ja kävellen, koska pysäköintipaikkoja on rajallisesti.
Navetta: myyntipaikka on yksi suorakaiteen muotoinen myyntipöytä 140 x 70 cm. Hinta 30 €. Paikkoja n. 13 kpl.
Pytinki: myyntipaikka sisältää kaksi kappaletta pöytiä, joiden koko on á 120 x 70 cm, eli myyntipaikan koko on 240 x 70 cm. Hinta 30 €/paikka. Paikkoja yht. n. 11 kpl.
Päärakennus: myyntipaikaksi on varattuna yksi pieni pyöreä pöytä halkaisijaltaan 100 cm, hinta 30 €. Etukäteisvarauksella mahdollisuus saada isompi pöytä 180 x 80 cm hintaan 50 €. Päätalossa on paikkoja kahdessa kerroksessa yhteensä 10-15 kpl. Paikkaluku tarkentuu myöhemmin, kunhan selviää, miten paljon tilaa tarvitaan ripustettavien taidenäyttelyiden suojassa pitämiseen ”markkinahumulta”. Päärakennuksessa myös myyjien pitää ottaa huomioon asiakkaiden esteetön pääsy näyttelyteosten luokse.
Sisätiloissa pyydämme ottamaan huomioon, että seinälle ripustusmahdollisuutta ei ole. Myyntituotteilla ei voi levittäytyä tarjottua myyntipaikkaa leveämmälle (syynä mm. poistumisteiden paloturvallisuusohjeet). Mikäli haluatte käyttää omia ripustustelineitä, ne pitää sijoittaa myyjän taakse. Huomioithan kohteliaasti, ettet peitä naapurimyyjän tuotteiden näkyvyyttä. Pöytien sijaintia ei tule muutella sopimatta siitä Voipaalan henkilökunnan kanssa.
Ulkopaikat: Pihapaikka 4 x 4 m, hinta 30 €. Mikäli tarvitset isomman tilan, varaa useampi paikka. Joulumarkkinoilla pihapaikkoja n. 10 kpl.
Ohjeita ulkomyyjille:
Mikäli tuot mukanasi katoksen, huomioi sen kunnollinen kiinnittäminen. Teltat ja muut katokset tulee kiinnittää tukevasti maahan ja/tai vakavoittaa valmistajan ohjeen mukaisin irtopainoin. Telttojen kiinnityksessä voidaan käyttää myös maakiiloja. Telttojen kiinnitys painoilla maahan, yleisohje; 2×2 m: vähintään 2 kpl 20 kg:n painoja tai 3 kpl 15 kg:n painoja. 4×4 m: vähintään 3 kpl 20 kg:n painoja tai 4 kpl 15 kg:n painoja. 4×8 m: vähintään 5 kpl 20 kg:n painoja tai 6 kpl 15 kg:n painoja. Kyseisten painojen pitää olla tukevasti kiinnitettävissä telttakehikkoon.
Rasvakeittimien ja asiakastilan välissä oltava vähintään 30 cm korkea suojus. Myyntipaikkaan jossa käsitellään tulta, on sijoitettava vähintään yksi sammutuspeite ja vähintään yksi 6 kg käsisammutin. (Pelastuslaitoksen ohjeistuksen mukaan: käsisammuttimen tulee olla vähintään 34 A 233 BC luokan tarkastettu tai vuoden sisällä valmistettu). Myyjät tuovat itse omat sammutusvälineensä! Nestekaasuille ei ole erillistä varastoa alueella, täten myyntipaikalla saa olla enintään 25 kg nestekaasua. Jokainen pullo tulee olla kytkettynä käyttölaitteeseen. Ulkopaikoille ei saa sähköä.
Toivomme myytävien tuotteiden olevan Suomessa käsin valmistettuja. Myyntiin voi tuoda myös lähellä tuotettuja elintarvikkeita. Elintarvikkeiden myynnin mahdolliset luvat ovat myyjän vastuulla.
Myyntipaikkoja voi hakea sivuiltamme löytyvällä ilmoittautumislomakkeella. Myyjäksi voi hakea 17.10.2022 alkaen ja hakuaika päättyy 13.11.2022. Hakuajan jälkeen emme ota vastaan ilmoittautumisia. Paikat jaetaan järjestäjän toimesta. Otamme lomakkeeseen kirjatut paikkatoiveet huomioon mahdollisuuksien mukaan. Emme voi kuitenkaan taata tiettyä paikkaa. Koska paikkoja on rajoitetusti ja hakijoita paljon, joudumme joskus suorittamaan valintaa.
Hakijoille ilmoitetaan valinnoista mahdollisimman pian hakuajan umpeuduttua.
Markkinapäivänä myyjät voivat saapua paikalle klo 9 alkaen. Myyntipaikka maksetaan Voipaalan toimistoon aamulla ennen myyntipaikan perustamista. Vaihtoehtoisesti maksun voi käydä suorittamassa Voipaalan toimistoon markkinoita edeltävällä viikolla ke-pe klo 11 – 15. Suositaan pankkikortilla maksamista.
Alueelle voi tuoda tavaraa autolla, mutta koska Voipaalan pihatiet ovat pelastusteitä, niille ei saa pysäköidä kuin tavaran purkamisen ajaksi. Myyjäparkit sijaitsevat Juhlatila Navetan pysäköintialueella sekä Sääksmäentien toisella puolella entisen vanhainkodin alueella. Pysäköinninohjaajat opastavat tarvittaessa klo 9 jälkeen.
Voipaala tiedottaa markkinoista paikallisesti lehdistölle sekä omien nettisivujen ja facebookin kautta sekä tienvarsi-ilmoituksin. Myyjät voivat tehostaa tiedottamista omilla some-kanavillaan #voipaala #voipaalanjoulumarkkinat.
Markkinoiden siivous: Jokainen myyjä vastaa omasta alueestaan. Roskat tulee viedä pois hyvässä järjestyksessä. Kartanon länsipäädyssä on suuri roskasäiliö ja alueella pienempiä. Niitä tulee käyttää.
Alueella on vain muutama vessa. Inva-wc kartanon takana avataan jo aamulla myyjien käyttöön.
Tehdään taas hyvät markkinat. Kiitos kaikille jo etukäteen!
Perinteiset Taide & taito -joulumarkkinat järjestetään taas muutaman vuoden tauon jälkeen.
Myyntipaikkoina toimivat taidekeskuksen päärakennus sekä piha-alue, Majurskan Pytinki sekä Navetta. Voit tehdä ihastuttavia löytöjä vaikka pukinkonttiin. Myynnissä on niin käsitöitä, taide-esineitä kuin jouluisia elintarvikkeita.
Saavu joulumarkkinoille koko perheen voimin, sillä tallipihan valloittavat Säilättäret ihastuttavalla Jouluyön tonttutohinat -esityksellään. Teos yhdistää sirkusta ja musiikkiteatteria ja tempaisee mukaansa niin lapset kuin aikuisetkin. Oletko koskaan miettinyt mitä tapahtuu, kun pukki lähtee jakamaan lahjoja ja tontut jäävät yksin Korvatunturille? Luvassa on veikeitä höpsötyksiä, hämmästyttäviä sirkustemppuja, riemukkaita joululauluja ja liuta maukkaita jouluherkkuja.
Myös Voipaalan taidekeskuksen on päivän ajan vapaa pääsy ja se on avoinna klo 17 saakka. Myös Kartanokahvila on avoinna.
Tule tunnelmoimaan Voipaalan lämminhenkisille joulumarkkinoille!