Näyttelyn taiteilijat ovat Marta Maldonado, Yolanda Marchante Serra & Luis Javier Gayá.
Marta Maldonado on ekspressionistinen taiteilija; monipuolinen, tutkiva ja levoton etsijä, joka ei pelkää muutosta. Hän perustaa taiteellisen vapautensa koulutukseen ja maalaustaiteen kielen tuntemukseen. Maalauksissaan hän korostaa erityisesti niiden erilaisten tekniikoiden, materiaalien, tekstuurien ja pigmenttien sekä kollaasin rikkautta ja tunnevoimaa, joita hän työskentelyssään käyttää. Teosten sommittelu ja hahmottelu ovat tarkoin harkittuja, mutta samalla ne säilyttävät siveltimenjäljen vapauden, raikkauden ja ilmaisullisuuden. Marta esittelee näyttelyssä kahdeksan teosta, jotka yhdessä muodostavat tunteellisen aikamatkan hänen pitkään uraansa taiteilijana. Teokset on valittu erityisesti tätä näyttelyä varten.
Taidemaalari Yolanda Marchante Serra taas esittelee tässä näyttelyssä seitsemän teosta: neljä asetelmaa eli Vanitas-teosta sekä kolme maisemaa. Asiantuntijat luonnehtivat hänen maalaustyyliään ekspressionistiseksi figuratiiviseksi taiteeksi. Maisemamaalauksissaan hän yhdistää värisävyjä ja tekstuureja, jotka joissakin tapauksissa lähestyvät abstraktiota.
Luis Javier Gayá Solerin maalaustyyli liittyy vahvasti maalaustaiteen perinteeseen nojaavaan nykyfiguratiiviseen taidesuuntaukseen ja osoittaa syvällistä ammattitaidon tuntemusta. Maalarina, piirtäjänä ja graafikkona hän kiinnittää erityistä huomiota arkkitehtuuriin, kaupunkeihin, sisätiloihin ja rakennettuihin ympäristöihin, muuttaen ne taideteoksiksi. Madrid, Rooma ja Venetsia näyttäytyvät hänen teoksissaan muistin ja historian kyllästäminä alueina.